روستای خوش آب و هوا و زیبای بنیس در ۵ کیلومتری شمال شبستر، ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز و در دامنهٔ جنوبی کوه‌های میشو قرار گرفته‌است. این روستا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است و در دهستان گونی شرقی دارد. باغ‌های سرسبز و قنات‌های روستای بنیس از زیباترین جاذبه‌های این منطقه هستند. باغ‌هایی که قدمت چند ساله دارند و در آنها محصولات متنوعی کشت می‌شود.

قدمت بنیس

بنیس، حفر قنات در این روستا نشان از قدمت و فرهنگ بالای منطقه و شناخت منابع دارد. درواقع نیاکان ما در روستای بنیس، کاملا به اقلیم، نوع خاک، شیب زمین و میزان بارش‌ها واقف بودند. در نتیجه این تفکر ادامه پیدا کرد و نتیجه آن ساخت و توسعه روستایی بود که در بسیاری از زمینه‌ها پیشرو و حتی یکتاست.

روستای نمونه گردشگری

بنیس یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که در سال 1378 از طرف یونسکو انتخاب شد. این انتخاب به معنای آن است که بنیس می‌تواند یک مقصد برتر برای جذب گردشگران باشد. گردشگرانی که می‌توانند برای کوهنوردی، کمپ در طبیعت، دیدن قنات‌ها و چشمه‌ها و… از این روستای خوش آب و هوا دیدن کنند. علاوه بر این‌ها در نزدیکی بنیس کوه میشو داغی قرار دارد. کوه میشو داغی یکی از مناطق حفاظت شده ایران است که یک پیست اسکی هم دارد. این کوه مشرف به دریاچه ارومیه است و از جمله مناطقی است که گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار مهم و حتی در حال انقراض در آن زندگی می‌کنند. میشو داغی منطقه شکار ممنوع است و حفاظت از آن بسیار اهمیت دارد. برای روستای بنیس و چند روستای اطراف آن، این کوه از مهم‌ترین جاذبه‌ها محسوب می‌شود.

دانشگاه بنیس

بنیس تنها روستایی است که بی سواد ندارد و در آن یک دانشگاه نیز تاسیس شده. دانشگاه پیام نور بنیس، یک مرکز آموزشی مدرن و با کارایی فراوان است که به‌صورت نیمه و غیرحضوری، برای تحصیل در رشته‌های گوناگون کاربرد دارد.
جالب است بدانید که در پایان سال 99، یک مرکز رشد نیز در این دانشگاه تاسیس شد.

این مرکز رشد و فناور به تلفیق دانش و فناوری کمک بسیاری خواهد کرد و فضایی برای تبادل دانش و تجربه نیز خواهد بود.
راه‌اندازی این مرکز رشد به همت خیرین این روستا و به خصوص جناب آقای بیوک رسولوی انجام شده است.
علاوه بر این دانشگاه موسسات آموزش تخصصی دیگری نیز در این روستا مشغول به کار هستند.

کارخانه و اشتغال‌زایی در بنیس

شرکت ارس پر بنیس کارخانه‌ای مجهز و وسیع است که با بهترین تجهیزات و حضور نیروهای متخصص در تلاش است تا محصولاتی با کیفیت و سالم را به بازار ارائه کند. این کارخانه در روستای بنیس قرار دارد و موجب اشتغال‌زایی، مهاجرت‌های معکوس و کشف و شناخت استعدادهای بومی و منطقه‌ای شده است.
علاوه بر این، به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم بیش از 2000 نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند.

در این کارخانه محصولات متنوعی از جمله انواع کیک، شکلات، بیسکوئیت، بیسکوئیت، ویفر و… تولید می‌شود. این تولیدات علاوه بر آنکه در سراسر ایران توزیع می‎شوند، خریدارانی از کشورهای دیگر نیز دارند. به سبب تولیدات این کارخانه و دیگر توفیقاتی که بنیسی‌ها کسب کرده‌اند، اکنون نام بنیس در بسیاری از شهرها و حتی کشورها شناخته شده است.

کارخانه بنیس